SMJ nyheter
Nu har vi börjat med visningar igen. I första hand är det bokade gruppvisningar som vi tar emot.Just finns det bara en publik visning planerad, nämligen (H)julkörningen.
Verksamhetsberättelse för 2021 är nu publicerad till gagn för att uppfriska minnet för både medlemmar som deltog på åtsmötet såväl som för de som inte hade tillfälle till detta..
Verksamhetsberättelse för 2020 är nu publicerad till gagn för att uppfriska minnet för både medlemmar som deltog på åtsmötet såväl som för de som inte hade tillfälle till detta..
Vi hörde att skriften om Järnvägselektrifiering hade rönt uppskattning när den en gång kom UT (året var 1992!). Så... för att glädja våra besökare läggs nu denna skrift ut som en nerladdningsbar pdf-fil. Fler kommer så håll ögonen öppna.
smj.org -> Klubbinfo -> Byggartiklar
Lok littera Sb/S2: Nu är den senaste och kompletta versionen av byggbeskrivningen och steg-för-steg-beskrivningen uppladdad till smj.org -> Försäljning > Byggbeskr.
Där kan du även hitta övriga byggbeskrivningar till våra lok och vagnar för gratis nerladdning. Vem vet, kanske blir du sugen på att beställa en byggsats?
Arkiv
Senaste
- Visningar och (H)julkörningen
- SMJ Verksamhetsberättelse år 2021
- SMJ Verksamhetsberättelse år 2020
- SMJ småskriftsserie
- SMJ Byggbekrivningar till lok och vagnar
- SMJ småskriftsserie
- Ny lokbyggsats - Sb-loket
- År 2021, SMJ:s 83:e verksamhetsår
- Presentation av BM-10 lilla traktorn
- Presentation of PV56 in scale 1:87 (H0)